اقتصاد، توریسم و امنیت در قبرس شمالی

عموما افراد در پی یافتن کار بهتر، شرایط زندگی ایده‌آل، تحصیل و …. راغب به مهاجرت هستند. دراین راستا افراد بدنبال مقصدی هستند که شرایط حاکم برآنجا بتواند تا اندازه قابل قبولی انتظارات آنها را برآورده کند. به دلیل شرایط تحریمهای اعمال شده مهاجرت کردن به کشورهایی نظیر آمریکا، کانادا، استرالیا وکشورهای اروپایی بسیار دشوارتر شده است. مهاجرت برای ایرانیان به سختی امکانپذیر خواهد بود.

سوالات متداول

بنابراین بسیاری به دنبال راه هایی هستند که بتوانند سریعتر و راحت تر اقدام نمایند. به همین منظور انتخاب های مختلفی پیش رو خواهد بود و می توان کشورهای متفاوتی را انتخاب نمود.  قبرس شمالی یکی از کشورهایی است که این روزها مهاجران زیادی را از ایران به سمت خود کشانده است. تسهیل در روندمهاجرت به این کشور، اخذ اقامت و نیز شرایط حاکم برآن مهمترین انگیزه برای این امربوده است.

دراین مقاله قصد داریم همه چیز را درباره قبرس شمالی از جمله شرایط جاری روند زندگی در قبرس شمالی برای شروع زندگی راحت در این کشور را باهم بررسی میکنیم.

حقوق پایه در قبرس شمالی

قبرس یک کشور جزیره‌ای است. از آنجایی که کشورهای جزیره ای ازنظر هزینه های انرژی یعنی هزینه آب، سوخت و الکتریسیته اغلب گران قیمت هستند. بنابراین برای زندگی در قبرس شمالی باید درآمد بالایی داشت. تا سال 2020 حداقل حقوق در قبرس شمالی در حدود 2057 لیر ترکیه اعلام شده است. با احتساب دریافت برخی مزایای شغلی حقوق شخص به 2365 لیر می رسد. طبق آخرین خبرها، حداقل دستمزد در سال 2020 در قبرس شمالی 2620 لیر ترکیه اعلام شده است. دانشجویان نیز می توانند با انجام کارهای پاره وقت حدود 1100 تا 1500 لیر در ماه درآمد کسب کنند.

باتوجه به نظرسنجی های انجام شده دربین مردم این کشور درباره قبرس شمالی، مشخص شده است که زندگی در قبرس شمالی استاندارد است. گرانی های بی اساس وجود ندارد و حقوق افراد به موقع پرداخت می شود. اگر می خواهید درباره قبرس شمالی بیشتر بدانید ادامه مقاله را مطالعه کنید.

پیدا کردن شغل در قبرس شمالی

خوشبختانه در قبرس شمالی نرخ بیکاری بسیار پایین است و در اروپا رتبه سوم بیکاری را دارد. به دلیل وجود شرکت های تجاری بزرگ و بندرگاهها و همچنین پر رونق بودن صنعت گردشگری در این کشور، مهاجرت به قبرس شمالی برای افرادی که در زمینه های مالی و توریستی فعالیت دارند بسیار ایده آل است. بطورکلی دراین کشور افرادی که در زمینه ارز، نفت، طلا و… فعالیت دارند به رشد بالایی دست پیدا خواهند کرد.

 • در زمینه بانکداری، قبرس شمالی توانسته است به رشد خوبی دست پیدا کند. چنانچه با نظام مالیاتی این کشور آشنا داشته باشید می توانید به راحتی وارد بازار کار شوید. معمولا بانکها و مشاغل مرتبط به آن به صورت دوره ای جذب نیرو دارند. واضح است که درآمد حاصل از مشاغل مرتبط با بانکداری چشمگیر و ارزشمند است.
 • قبرس شمالی در زمینه دامداری و کشاورزی نیز رشد خوبی داشته است. بطوریکه مزارع سیب زمینی و جو و همینطور باغهای مرکبات از بخشهای بسیار مهم در اقتصاد این کشور محسوب میشود. مشاغل مربوط به صنعت دامداری نیز به درآمد خوبی دست می‌یابند. درآمد افرادی که در این صنعت فعالیت دارند، در حدود 3 هزار لیر ترکیه اعلام شده است.
 • این روزها صنعت ساخت و ساز مسکن در قبرس شمالی بسیار پررونق است. افراد فعال در این زمینه بطور میانگین تا 5 هزار لیر در ماه می توانند درآمد داشته باشند. میتوان گفت که قبرس شمالی به نوبه خود یکی از بهترین کشورهایی است. که  توانسته است در زمینه ساخت و ساز مسکن به رشد خوبی دست پیدا کند.
 • یکی دیگر از شغل هایی که در قبرس شمالی از امنیت مالی خوبی برخوردار است رشته حقوق است. افراد متخصص در این زمینه می توانند به سود و درآمدزایی خوبی برسند.

بطورکل چنانچه در زمینه های زیر تخصص دارید، می توانید در بازار کار قبرس شمالی جایگاه خود را پیدا کنید؛

 • مشاغل مالی
 • مشاغل توريستی
 • رستوران و هتلداری
 • آژانس های مسافرتی
 • ورزش های دریایی
 • صرافی های بین المللی
 • اجاره ماشین
 • ساخت و ساز مسکن
 • املاک و مستغلات تجاری و مسکونی
 • مراکز تفریحی
 • شرکت های تجارتی
 • مشاغل کشاورزی و دامداری
 • صادرات محصولات کشاورزی چون جو، گندم، سیب زمینی، مرکبات، محصولات صنعتی، انواع میوه‌، انواع پوشاک و کفش، صنایع دستی، تنباکو
 • واردات مانند مواد خوراکی، نفت و فرآورده‌های شیمیایی

و متخصص بودن درموارد زیر میتواند منجربه استخدام شما درکادر اداری، شرکتها و موسسات خصوصی و دولتی قبرس شمالی شود:

 • مهارت در رشته های مهندسی برق
 • فراگیری زبان انگلیسی، ترکی و یونانی
 • مهارت در IT و ارتباطات
 • سرمایه گذاری بین المللی

نیازمندیهای شغلی و تحصیلی:

 • تحصیلات عالیه دانشگاهی
 • ترجمه مدارک تحصيلی
 • سوابق کاری موثق

اقتصاد در قبرس شمالی

اساس اقتصاد قبرس شمالی مبتنی بر نظام بازار آزاد می باشد؛ صادرات، واردات و صنعت توریسم. باتوجه به پر رونق بودن بخش کشاورزی در این کشور. محصولاتی مانند سیب زمینی، جو، گندم ومرکبات دربخش صادرات توانسته است رونق اقتصادی برای قبرس شمالی به همراه داشته باشد. محصولات ویژه دیگری که توانسته است دربخش صادرات جایگاه ویژه ای بدست آورد، تولید محصولات صنعتی،پوشاک، صنایع دستی وتنباکو است.

قطب دیگر اقتصاد قبرس شمالی مبتنی بر واردات است. ازجمله مواد خوراکی، نفت و همینطور فرآورده های شیمیایی. توجه داشته باشید که صنعت توریسم جایگاه ویژه ای در روند اقتصادی قبرس شمالی دارد. میانگین درآمد سرانه سالانه هر خانوار در این کشور تقریبا 30 هزار دلار تعیین شده است. در دهه اخیر قبرس شمالی با بحران اقتصادی و نرخ بیکاری چشمگیری مواجه بود. اما خوشبختانه در سالهای اخیر اقتصاد در این کشور روندی روبه رشد داشته است. به طوریکه در فیلدهای مهندسی IT، ارتباطات، برق، سرمایه گذاری های بین المللی و… توانسته است به درآمدزایی دست پیداکند. نکته مهم اینکه چنانچه درزمینه صنعت توریسم تجربه وتخصص مکفی داشته باشید، میتوانید دراین صنعت درآمد قابل توجهی داشته باشید.

قبرس شمالی کشوری روبه رشد است و با توجه به پیشرفتهایی که در زمینه های علمی و فنی داشته است. به شدت به جذب نیروی ماهر کاری نیازمند است. از اینرو روند استخدام نیروهای ماهر خارجی بیش از پیش مورد توجه دولت قرار گرفته است.

امنیت مالی در قبرس شمالی

باتوجه به شرایط آب و هوایی و سایت های گردشگری، تاریخی و صنایع دستی قبرس شمالی. این کشور دارای پتانسیل فوق العاده ای در زمینه صنعت توریسم است. از آنجاییکه تبلیغات وسیعی ازجانب دولت این کشور دراین زمینه انجام میشود این صنعت در حال رشد روز افزون است. سالانه توریست های زیادی را از سراسر جهان به خود جذب می کند.

همچنین در بخش تجارت( واردات و صادرات) نیز از امنیت مالی بسیار خوبی برخوردار است. از آنجاییکه قبرس شمالی یک کشور صنعتی نیست، بنابراین مهارت های شغلی درزمینه تولیدو صنعت دراین کشور کمتر دیده میشود. اما در زمینه تجارت و بازرگانی رشد قابل توجهی داشته است. سیستم مالیاتی نیزدر قبرس شمالی بسیار ساده است به همین دلیل نیازی نیست افراد دربخش مالیات هزینه زیادی متحمل شوند.

امنیت اجتماعی در قبرس شمالی

سیستم امنیت اجتماعی در قبرس شمالی روز به روز در حال پیشرفت است. آسیب پذیرترین قشر که کودکان و بانوان هستند، از شرایط امنیتی خوبی برخوردار هستند. دزدی در این کشور در سال های اخیر به ندرت مشاهده شده است. در بین کشورهای کوچک درارای رتبه اول امنیت جهانی است.

طبق قوانین اجتماعی و امنیتی این کشور بانوان بی سرپرست زیر چتر حمایتی دولتی خواهند بود. همچنین کودکان بد سرپرست نیز زیر نظر حمایت های دولت قرار می گیرند.

اجاره کردن خانه در قبرس شمالی

قبل از هر چیز باید در نظر داشته باشید که اجاره کردن خانه در این کشور آسان نیست. معمولا تعرفه هایی که برای اجاره خانه به افراد خارجی داده می‌شود بیش از حد معمول است. نکته بسیار مهم در پروسه اجاره کردن خانه جلب رضایت صاحب خانه است. برای این امر میزان درآمد شما می تواند عامل تعیین کننده ای باشد. اگر نتوانید با این روش روند کار را پیش ببرید، باید از روشهای دیگری استفاده کرد. باید فردی را به عنوان ضامن داشته باشید که شما را ضمانت کند. و نکته آخر اینکه پیش پرداخت اجاره سه ماه از قبل، میتواند روند اجاره خانه را برای شما ممکن سازد.

اجاره کردن خانه در شهر نیکوزیا چندان آسان نیست و هزینه های آن بسیار بالاست. باید گفت هزینه اجاره خانه در نیکوزیا پایتخت قبرس شمالی 17 درصد از اجاره خانه در تهران بیشتر است. بنابراین در صورت محدود بودن بودجه مورد نظر می توانید به سراغ حاشیه شهر بروید.

بیمه و تسهیلات درمانی برای افراد مقیم قبرس شمالی

چنانجه با ویزای توریستی وارد این کشور شده باشید بایداز بیمه های مسافرتی استفاده نمایید که خرید آن الزامی است. این بیمه تنها برای شرایطی است که مشکلی رخ دهد و مبلغ کمی را شامل می شود .

اما برای افرادی که مقیم قبرس شمالی هستند دولت شما را بیمه خدمات درمانی نمی کند. باید خود، وارد سیستم بیمه خدمات درمانی این کشور شوید، و از این بیمه ها استفاده نمایید. برای دانشجویان نیز پوشش بیمه درمانی از سوی دانشگاه تعیین می شود.  60 درصد از هزینه از سوی دانشگاه تامین می شود و 40 درصد را خود دانشجو باید پرداخت نماید.

آنچه در این مقاله درباره قبرس شمالی گفته شده است، همگی از تجربه زندگی و سرمایه گذاری در این کشور زیبای مدیترانه اتخاذ شده است. که خود می تواند چراغی باشد برای روشن کردن مسیر مهاجرت، زندگی و سرمایه گذاری عزیزانی که قصد دارند در این مسیر قدم بگذارند. هلدینگ بین المللی بفتا با داشتن پروژه های فروش و سرمایه گذاری موفق افتخار دارد که مشاور شما عزیزان در این مسیر باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به همکاران مشاور ما از طریق واتس اپ و تماس تلفنی در ارتباط باشید و از مشاره رایگان و حرفه ای ما بهره ببرید.

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه
شروع گفتگو
مشاوره رایگان