احتمالات آینده سیاسی قبرس شمالی

جزیره ی قبرس از سال 1974 و پس از جنگ داخلی بین مردم ترک نشینان این جزیره و یونانی نشین ها و دخالت دولتهای انگلیس، ترکیه و یونان نهایتا به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شد. از آن سال به بعد همیشه صحبت های زیادی در خصوص آینده قبرس شمالی مطرح بوده است.

اتحادیه اروپا تمامیت ارضی این جزیره را به عنوان کشوری واحد و جزء خاک خود می داند. در حال حاضر ترکیه، آذربایجان، انگلیس* و چند کشور دیگر نیز قبرس شمالی را به رسمیت می شناسند و فعالیت های اقتصادی و سیاسی خود را بدون واسطه و مستقیم با این کشور گسترش می دهند.

مردم دو قبرس (شمالی و جنوبی) پس از گذشت 47 سال اکنون بدون هیچ مشکلی و در آرامش زندگی می کنند. قدیمی تر ها که پاسپورت قبرسی دارند و پاسپورتشان به سه زبان یونانی، ترکیه ای و انگلیسی است بدون مشکل از مرز های بین دو کشور تردد کردده و صلح در میان مردم عادی کاملا برقرار است.

*توضیح: انگلستان در چند وقت گذشته (در سال 2021) در حال بررسی به رسمت شناختن کشور مستقل قبرس شمالی است و اکنون نیز از نظر اقتصادی و سیاسی مراودات مستقیم و خاص خود را با دولت رئیس جمهور تاتار (رئیس جمهوری قبرس شمالی) به شکل مجزا دنبال می کند.

آنچه در این مقاله می خوانید تشریح احتمالات آینده قبرس شمالی است. بررسی وضعیت هایی که ممکن است طی سال های آینده قبرس شمالی با آن روبرو باشد. آینده قبرس شمالی چیزی به جز حالات زیر نخواهد بود. اینکه آینده قبرس شمالی مهمترین دلیل برای سرمایه گذاری در این کشور است بر کسی پوشیده نیست.

از این رو با مطالعه این مقاله می توانید با دیدی روشن نسبت به آینده قبرس شمالی به بررسی تمام جوانب سرمایه گذاری خود بیندیشید و با خیالی آسوده نسبت به آینده نگری در سرمایه گذاری تان منتظر وقوع یکی از حالات زیر باشید.

اگر قبرس شمالی با قبرس جنوبی یک قبرس واحد را بسازند (احتمال 35%)

پس از کش و قوس فراوان بین قبرس شمالی و جنونی اکنون و پس از گذشت قریب به 50 سال زمزمه هایی از  مصالحه و گفتمان ما بین آنها به گوش می رسد. اگر در آینده این زمزمه ها به واقعیت تبدیل شود و ما شاهد اتحاد بین دو قبرس باشیم بخش شمالی جزیره قبرس (قبرس شمالی) نیز رسما عضو اتحادیه اروپا خواهد شد. با فرض این آینده برای قبرس شمالی افرادی که اقامت این کشور را دارند از شرایط بسیار بهتری برای سفر به دیگر کشور ها بهره مند می شوند.

بنادر قبرس شمالی آزاد تر و صنعت توریسم با رونق بسیار بیشتری مواجه می شود. قبرس می تواند از مزایای عضویت در اتحادیه اروپا مانند دیگر کشورها بهره مند شود. ارزش تمام دارایی در این کشور از لیر به یورو تبدیل می شود و کلیه سرمایه گذاران با افزایش چشمگیر دارایی های خود مواجه می شوند.بدون شک در آن زمان و با تصور آینده قبرس شمالی در این حالت نمی توان ملکی با قیمت کنونی پیدا کرد.

اگر قبرس شمالی مستقل شود (احتمال 60%)

این فرضیه که محتمل ترین فرضیه در میان فرضیه های موجود است تلاشی است که مسئولین کشور به آن تمایل بیشتری نشان داده اند. مردم قبرس شمالی هم برای تحقق این احتمال برای آینده کشورشان اشتیاق بیشتری از خود نشان می دهند.

آن طور که مشخص است در صورت به وقوع پیوستن این استقلال، کشور مستقل قبرس شمالی میزبان رویدادها و کمپانی های ویژه ای خواهد بود. سرمایه گذاران تمام دنیا تمایل دوچندانی برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف این کشور از خود نشان می دهند.

قبرس شمالی به دلیل موقعیت مکانی و واقع شدن در میان سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا دارای امتیازات استراتژیک بسیاری است و این امتیازات برای شرکت های بزرگ دنیا مانند ibm, Microsoft, amazon, Mcdonald, kfc و دیگر برندهای معتبر خارجی دلیل بسیار مهمی برای سرمایه گذاری محسوب می شود.

در چند وقت اخیر دولت انگلستان جلسات متعددی را برای بررسی به رسمیت شناختن نهایی استقلال قبرس شمالی برگزار نموده است. بسیار محتمل است به زودی دولت انگلیس بیانیه رسمی خود را در این خصوص اعلام کند. پس از اعلام دولت انگلیس همه چیز در قبرس شمالی تغییر می کند و تعبیر شروع پادشاهی قبرس شمالی شاید تعبیر درستی برای آینده ی این کشور باشد.

اگر در آینده قبرس شمالی به عنوان یک استان جدید برای ترکیه ثبت شود! (احتمال 5%)

این فرض چندان متحمل نیست. مردم و مسئولین قبرس شمالی در تمام این سالها تلاش کرده اند تا خود را کاملا مستقل به دنیا معرفی نمایند، وقوع این احتمال تلاش آنان را از بین خواهد برد. با این حال باید برای این امکان هم 5 درصد شانس قائل شد و عواقب آن را سنجید.

اگر در آینده قبرس شمالی، این حالت اتفاق بیفتد پای سرمایه گذاران ترک به قبرس بیش از پیش باز خواهد شد و صنعت توریسم در این کشور با سرعت و شدت بیشتری پیشرفت می نماید، چرا که جاذبه های قبرس شمالی (طبیعی، تاریخی و تفریحی) بسیار زیاد است و فاصله ی زمانی بین آنها نیز بسیار کم است. همچنین شرایط گرفتن پاسپورت در قبرس نیز خیلی راحتر می شود، در واقع قبرس حکم کیش در ایران را پیدا میکند.

آینده ی قبرس شمالی در بررسی تمام حالات و جوانب فوق آینده ای روشن است. در هر حالتی آینده ی قبرس شمالی آینده ای مطمئن است و می توان منتظر بود تا سرمایه سرمایه گذاران، قیمت املاک در این کشور و … با افزایش روبرو شود.

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه
شروع گفتگو
مشاوره رایگان