روش های دریافت پاسپورت قبرس شمالی

روش‌های مختلفی برای دریافت پاسپورت قبرس و مهاجرت به این کشور وجود دارد و شما می‌توانید با توجه به شرایط و اهداف خود مناسب‌ترین راه را انتخاب نمایید. این روش‌ها شامل اقدام از طریق کار، تحصیل، سرمایه‌گذاری، تولد، ازدواج و پناهندگی است. در ادامه به بررسی این روش‌ها و مقایسه‌ی فرایند آن‌ها در قبرس شمالی و جنوبی می‌پردازیم.

1- دریافت پاسپورت قبرس از راه کاری

شما با این روش برای ورود به قبرس نیاز به ویزای کاری و مجوز کار دارید؛ یافتن یک کارفرمای معتبر الزامی است. برای پیدا‌کردن کارفرمای مناسب باید از طریق سایت‌های کاریابی معتبر اقدام کنید و رزومه‌ی خود را به آن‌ها ارسال نمایید. تمدید ویزای کاری تا 4 سال انجام‌پذیر است اما پس از سپری شدن این دوره شما برای اقامت در قبرس باید استخدام یک شرکت شده باشد. خانواده‌ی فردی که در قبرس استخدام شده است نیز اجازه اقامت موقت یک ساله با قابلیت تمدید را دارند.

به‌ این منظور از تاریخ ثبت‌‌شدن ازدواج باید حداقل یک سال زمان سپری شده باشد و شرط اقامت موقت برای فرزندان نیز کمتر از هجده‌ساله بودن آن‌ها است. شما با داشتن 7 سال سابقه کار در قبرس می‌توانید نسبت به دریافت اقامت دائم در این کشور اقدام کنید.

از مواردی که حین اقدام جهت مهاجرت کاری باید به آن توجه داشته باشید، شاخصه‌های اقتصادی از‌جمله نرخ بیکاری و میزان مالیات یک کشور است. نرخ بیکاری در قبرس 1/7% است و نرخ مالیات این کشور به‌طور میانگین در سال‌های اخیر 35% بوده است. حداقل ساعت کاری در قبرس 40 ساعت و حداکثر ساعت کاری در هفته 44 ساعت است.

پایه‌ی حقوق ماهیانه در قبرس جنوبی در ابتدا 870 یورو است در نتیجه پس از گذشت شش ماه این مبلغ به 924 یورو خواهد رسید. مشاغلی که قبرس در آن‌ها نیروی کار بیشتری را می‌پذیرد، عبارتند از مهندسی برق، مهندسی مخابرات، امور مالی، پرستاری، مامایی و صنعت حمل‌ونقل دریایی.

در ارتباط با قبرس شمالی و مهاجرت از طریق کار به این کشور، ثبات و قاعده‌ی مشخصی وجود ندارد و آمارهای رسمی از نرخ بیکاری آن در دسترس نیست. پایه‌ی حقوق در قبرس شمالی حدود 320 یورو است که در مقایسه با حداقل دستمزد در بخش جنوبی، مبلغ بسیار کمتری است.

در مهاجرت کاری به قبرس شمالی نیز باید از طریق سایت‌های کاریابی و پیدا کردن کارفرما اقدام فرمایید. اگر شما در قبرس شمالی دانشجو هستید، پس از فارغ‌التحصیلی به مدت سه ماه فرصت دارید تا در قبرس شمالی به دنبال کار بگردید و استخدام شوید. با توجه به موارد گفته شده اگر هدف شما مهاجرت کاری است، انتخاب‌های بهتری نسبت به قبرس شمالی وجود دارد.

2- پاسپورت قبرس شمالی با مهاجرت تحصیلی به قبرس

به‌ علت داشتن رنکینگ خوب و شهریه‌های مناسب، مهاجرت تحصیلی به قبرس بسیار مورد توجه افرادی است که قصد ادامه‌ی تحصیل در خارج از کشور را دارند. قبرس طیف خوبی از تنوع رشته‌های تحصیلی دارد. تعدادی از دانشگاه‌های آن مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران هستند. تحصیل در دانشگاه‌های قبرس غالبا محدودیت سنی و شرط معدل ندارد. 30% دانشجوهای قبرس، دانشجویان بین‌الملل هستند.

دانشجویان مقطع کارشناسی می‌توانند حین تحصیل در این کشور، 10 ساعت در هفته کار کنند و دانشجویان کارشناسی ارشد نیز اجازه 20 ساعت کار را در هفته دارند. نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که با داشتن ویزای تحصیلی فقط شخص شما مجوز اقامت موقت را دارد و امکان گرفتن ویزای همراه برای همسر یا سایر اعضای خانواده وجود ندارد.

دانشجویان مقطع کارشناسی باید طی دوره‌ای چهار ساله حداقل 250 واحد درسی را بگذرانند. فرد متقاضی نیاز دارد که در کمترین حالت نمره‌ی آیلتس پنج را کسب نماید. هزینه‌ی تحصیل در مقطع کارشناسی براساس دانشگاه محل تحصیل از سه تا نه هزار یورو در سال متغیر است. کارشناسی ارشد در قبرس دوره‌ای دوساله است که در این مقطع غالبا تدریس به زبان انگلیسی انجام می‌گیرد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بین سه تا دوازده یورو در سال هزینه دارد که امکان دریافت بورسیه‌ی تحصیلی نیز وجود دارد. متقاضی تحصیل در مقطع دکتری می‌تواند با گرفتن پذیرش از سمت یک استاد راهنما از بورسیه و شرایط رایگان تحصیل برخوردار شود. مدت تحصیل مقطع دکتری سه تا پنج سال است. درصورتیکه فرد متقاضی بورسیه‌ی تحصیلی نداشته باشد، گذراندن دوره‌ی دکتری برای او بین سیزده تا پانزده یورو هزینه خواهد داشت.

کشور قبرس یک انتخاب مناسب برای افرادی است که قصد آن‌ها ادامه‌ی تحصیل در رشته‌های گروه پزشکی است. از جمله مهمترین دلایلی که کشور قبرس را به مقصدی مناسب جهت تحصیل در رشته‌ی پزشکی تبدیل کرده است؛ ورود مستقیم به دانشگاه و بی‌نیاز بودن از گذراندن آزمون ورودی است. دریافت بورسیه تحصیلی تا سقف 50% در رشته‌های گروه پزشکی امکان‌پذیر است.

هرینه‌ی سالانه تحصیل در رشته پزشکی براساس دانشگاه متفاوت است اما میانگینی در حدود بیست‌ودو‌هزار یورو را می‌توان در نظر داشت. دانشگاه نیکوزیا بهترین دانشگاه قبرس در رشته پزشکی محسوب می‌شود. دوره‌های پزشکی در دانشگاه نیکوزیا به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

داروسازی نیز یکی از رشته‌های پرطرفدار بین دانشجویانی است که برای تحصیل به قبرس آمده‌اند. طول دوره‌ی تحصیل این رشته پنج سال است و هزینه حدودی آن سالانه 15 هزار یورو است. شایان ذکر است که پس از به‌ اتمام رساندن دانشگاه؛ جهت دریافت مجوز کار باید در آزمون وزارت بهداشت قبرس شرکت کنید. این آزمون چهار بار در سال برگزار می‌شود و شما باید در دو آزمون نمره‌ی قبولی را کسب کنید. پس از دریافت مجوز، مدرک شما در قبرس و کشورهای دیگر اتحادیه‌ی اروپا معتبر خواهد بود.

رشته‌ی دندانپزشکی در قبرس 5 الی 6 سال به طول می‌انجامد و هزینه‌ی سالانه آن مبلغی بالغ بر 22 هزار یورو است. دریافت بورسیه دندانپزشکی نسبت به سایر رشته‌های گروه پزشکی مشکل‌تر است.

قبرس شمالی از مقطع دبستان تا دانشگاه، پذیرش دانشجوی بین‌الملل دارد. هزینه تحصیل در مدارس بین‌المللی در حدود پنج تا شش هزار یورو است. آموزش در مدارس دولتی قبرس شمالی به زبان ترکی انجام می‌شود؛ بنابراین اگر با این زبان آشنایی کافی را ندارید بهتر است تحصیل در مدارسبین‌المللی را انتخاب فرمایید چرا که در این مدارس آموزش به زبان انگلیسی انجام می‌پذیرد

دوره‌ی کارشناسی در قبرس شمالی 4 ساله و دوره‌ی کارشناسی ارشد در قبرس شمالی 2 ساله است. تحصیل در قبرس شمالی بسیار مقرون‌به‌صرفه است. امکانات آموزشی در سطح بالایی قرار دارند. هزینه‌ی تحصیل براساس رشته بین هفتصد تا شش هزار یورو در هر سال متغیر است. در قبرس شمالی امکان دریافت بورسیه‌ی تحصیلی برای اکثر رشته‌ها وجود دارد، اما بورسیه به رشته‌های گروه پزشکی و دندانپزشکی تعلق نمی‌گیرد.

در سایر رشته‌ها دریافت بورسیه‌ی تحصیلی تا سقف 50% میسر است. دانشگاه Dogu Akdeniz، پرطرفدارترین دانشگاه در قبرس شمالی است. این دانشگاه در شهر فاماگوستا قرار گرفته است. دانشگاه‌های Uluslararasi Kibris و Iversniversitesi نیز به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم قرار می‌گیرند. هر دوی این دانشگاه‌ها در شهر لفکوشا هستند. در مجموع نوزده دانشگاه بین‌المللی در قبرس شمالی وجود دارد.

3- دریافت پاسپورت قبرس از راه سرمایه‌گذاری

جهت سرمایه‌گذاری در قبرس جنوبی می‌توان از طریق ثبت شرکت، کارآفرینی و خرید سهام و اوراق بهادار اقدام کرد اما ساده‌ترین و امن‌ترین روش سرمایه‌گذاری در قبرس جنوبی خرید ملک است. به این منظور شما باید یک یا دو ملک مجموعا به ارزش سیصد هزار یورو در قبرس خریداری نمایید. برای نشان‌ دادن ثبات وضعیت مالی خود نیز نیاز به سپردن مبلغ سی هزار یورو در بانک قبرس دارید، این مبلغ به مدت سه سال قابل آزادکردن نیست.

شما از طریق سرمایه‌گذاری به سرعت می‌توانید اقامت دائم قبرس را دریافت کنید. پس از گذشت 7 سال می‌توانید نسبت به دریافت تابعیت قبرس اقدام نمایید. با استفاده از روش سرمایه‌گذاری، الزامی به زندگی در قبرس در تمامی ایام سال ندارید. قبرس عضوی از سازمان تجارت جهانی است و امنیت را برای سرمایه‌گذاری شما فراهم می‌کند.

در قبرس شمالی، مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری به دو روش کارآفرینی و خرید ملک میسر است. دریافت اقامت قبرس شمالی از طریق خرید ملک بسیار مورد توجه قرار گرفته است چرا که قیمت ملک در این کشور پایین است. در قبرس شمالی هیچ قید و شرطی در ارتباط با متراژ ملک، قیمت و یا منطقه‌ای که در آن اقدام به خرید خانه کرده‌اید، وجود ندارد. بیشتر ایرانیان مقیم قبرس، از این روش برای دریافت پاسپورت قبرس شمالی استفاده کرده‌اند. در این روش فرزندان نیز اجازه تحصیل در دانشگاه‌ها و مدارس دولتی را به اعتبار پاسپورت قبرس شمالی به دست خواهند آورد.

4- دریافت پاسپورت قبرس از طریق تولد فرزند

کشورها در ارتباط با موضوع تابعیت با تولد، از دو قاعده پیروی می‌کنند. گروهی از کشورها مانند کانادا، آرژانتین، برزیل و آمریکا تابع اصل خاک هستند؛ یعنی گرفتن تابعیت در کشورهایی که از اصل خاک پیروی می‌کنند، فارغ از تابعیت پدر و مادر فرد صورت می‌گیرد. فرد متولد شده در خاک این کشورها به صورت خودبه‌خود تابعیت آن‌ها را نیز دریافت می‌کند. در مقابل اصل خاک، اصل خون قرار دارد.

اکثریت کشورها تابع قانون خون هستند به این معنا که فرد تابعیت پدر و مادر خود را خواهد گرفت و این موضوع صرف‌نظر از محل تولد وی است. کشور قبرس جز کشورهای پیروی‌کننده از اصل خون است. چنانچه هر کدام از والدین تابعیت قبرس را داشته باشند، فرزند آن‌ها می‌تواند برای دریافت پاسپورت قبرس اقدام کند. قبرس از جمله کشورهایی است که تابعیت دوگانه را نیز می‌پذیرند.

دریافت اعتبار پاسپورت قبرس شمالی از طریق تولد، مانند بخش جنوبی از قانون خون پیروی می‌کند و حتی اگر پدر و مادر در خارج از این کشور صاحب فرزند شده باشند؛ فرزند آن‌ها می‌تواند تابعیت قبرس شمالی را دریافت کند. افرادی که در خاک قبرس شمالی متولد شده‌اند اما پدر و مادر آن‌ها تبعه‌ی قبرس نیستند؛ امکان اقدام جهت دریافت تابعیت قبرس شمالی را دارند.

5- دریافت پاسپورت قبرس از طریق ازدواج

در این روش فرد متقاضی باید دو سال قبل از ازدواج در قبرس سکونت داشته باشد. پس از گذشت یک سال از ازدواج با فردی که تابعیت قبرس را دارد؛ می‌توان نسبت به دریافت پاسپورت قبرس اقدام کرد. درصورتیکه فرد دارای تابعه قبرس ساکن کشوری دیگر باشد، لازم است که از زمان ثبت ازدواج حداقل مدت سه سال سپری شود تا بتوان نسبت به دریافت تابعیت قبرس اقدام نمود.

قانون دریافت اعتبار پاسپورت قبرس شمالی از طریق ازدواج به این صورت است که شما خود به‌ خود با ازدواج با یک تبعه‌ی قبرس شمالی می‌توانید تابعیت این کشور را کسب نمایید. این ازدواج نباید صوری باشد و اخذ تابعیت پس از یکسال قابل انجام است.

سخن آخر

اخذ پاسپورت کشور قبرس شمالی دارای مزایا و معایبی است، هنگامی که تصمیم به مهاجرت به قبرس شمالی دارید باید آن‌ها را در ذهن خود لحاظ کنید. هزینه‌های زندگی در قبرس شمالی پایین است. قبرس شمالی امنیت خوبی دارد. تحصیل در این کشور از سطح مناسبی برخوردار است

و دانشگاه‌های مجهزی دارد. هزینه‌های تحصیلی نیز در این کشور معقول است و همچنین امکان دریافت بورسیه‌ی تحصیلی در بسیاری از رشته‌ها وجود دارد. این کشور در نزدیکی ایران واقع شده است، بنابراین رفت‌وآمد به آن آسان است. باید توجه داشته باشید که قبرس شمالی یک کشور مستقل نیست و تحت حکومت ترکیه قرار دارد به همین خاطر اعتبار پاسپورت قبرس شمالی بالا نیست. قبرس شمالی اقتصاد باثباتی ندارد و گاهی اوقات با بخش جنوبی دچار تنش می‌شود.

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه
شروع گفتگو
مشاوره رایگان