با ۱۸ رمان و کتاب مهاجرت آشنا شوید

مهاجرت یکی از جذاب‌ترین موضوعاتی است که در ادبیات به آن توجه ویژه‌ای شده و از سال ۱۹۸۰ به صورت جدی در قالب چندین کتاب و رمان وارد دنیای ادبیات شد و به جرات می‌توان گفت که خلا موجود در رابطه با این موضوع را تا حد زیادی پر گردید. داستان‌ها و کتاب‌هایی با موضوع مهجرتی و سفر که در زمره ادبیات مهاجرت گنجانده می‌شوند، زندگی در یک کشور دیگر را به خوبی نمایان می‌کنند و می‌توانند به عنوان یک چراغ راه بسیار خوب برای افرادی که قصد مهاجرت دارند، باشند. اما همه این کتاب‌ها و رمان‌ها واقعا خوب نیستند و غرایز شخصی، فشارهای سیاسی و عوامل اقتصادی بسیار زیادی باعث شده‌اند تا برخی کتاب های با موضوع مهاجرت بیشتر جنبه تعصب گرایانه و یا اغراق آمیز پیدا کنند. از این رو در این مطلب قصد داریم که به معرفی چندین کتاب و رمان های با موضوع مهاجرت که جزو کتاب های مهاجرتی خوب محسوب می‌شوند، بپردازیم. اگر شما نیز دنبال کتاب مهاجرت هستید، حتما ما را تا انتها دنبال نمایید.

کتاب مهاجرت

کتاب همواره روش بسیار خوبی است تا انسان ناگفته‌ها و افکار خود را از طریق آن با مردم دنیا به اشتراک بگذارد. ما انسان‌ها همواره با نوشتار ارتباط بسیار خوبی داریم و به راحتی احساسات و عواطف موجود در بطن کلمات را دریافت می‌کنیم. هر کتابی که بتواند این موضوع را بهتر به درک مخاطب خود برساند، جذاب‌تر، محبوب‌تر و پرطرفدارتر خواهد بود.

کتاب مهاجرت و کتاب‌ها و رمان های با موضوع مهاجرت در چندین سال اخیر به بخش مهمی از ادبیات داستانی جهان بدل شده‌اند و دلیل اصلی آن همان حس کنجکاوی و بر انگیخته شدن احساسات توسط نوشتاری است که بسیاری از افراد نمی‌توانند آن را در گفتار خود نمود بخشند. کتاب‌های زیادی در رابطه با موضوع مهاجرت و سفر انسان به یک کشور دیگر و تشکیل زندگی جدید و تازه نوشته شده است. در ادامه قصد داریم که بهترین کتاب های با موضوع مهاجرت را خدمتتان معرفی کنیم تا اگر شما نیز علاقه مند به مطالعه در این زمینه هستید، بتوانید یک کتاب خوب و عالی را مطالعه نمایید.

۱- کتاب مهاجرت THE UNGRATEFUL REFUGEE:

کتاب پناهجوی ناسپاس (The Ungrateful Refugee) نوشته خانم Dina Nayeri (دینا نیری) است که به نوعی سرگذشت و داستان مهاجرت یک بانوی ایرانی آمریکایی را روایت می‌کند و با هدف گفتن هر آنچه که مهاجران هیچگاه نمی‌گویند، نوشته شده و در بین انواع کتاب مهاجرت، به سبب نوع نوشتار و لحن خوبی که دارد، از اعتبار و ارزش بالایی برخوردار گردیده است.

پناه جوی ناسپاس که در ایران نیز سر و صدای زیادی به پا کرد، درباره کودکی خود نویسند یعنی دینا نیری است. او در دوران کودکی با خانواده خود از ایران گریخته بودند و قصد داشتند در ایالت متحده آمریکا اقامت داشته باشند را در قالب یک کتاب داستانی روایت می‌کند. در این کتاب وی بیان می‌کند که چگونه دنیای او از ریشه بر کنده شد و تفسیری بدون فیلتر و مانع از ترک دیار را در این کتاب به نمایش می‌گذارد.

۲- کتاب فاصله بین ما از رینا گراند:

The Distance Between Usاز Reyna Grande نام کتاب دیگری است که به عنوان یکی از بهترین کتاب های مهاجرت در دنیا شناخته می‌شود. در این کتاب به این موضوع که عبور از مرز با خانواده چگونه است؟ اشاره شده و سیر کلی داستان در رابطه با کودکی و مهاجرت خود نویسند یعنی رینا گراند است.

داستان گرانده با سفر والدینش به آن سوی مرز، در جستجوی آمریکای رویایی آغاز می‌شود. پس از آن و بازگشت مادرش برای برگرداندن بچه‌های خود خاطرات بسیار خنده دار و همچنین دلخراشی را برای گرانده رقم می‌زند و سردرگمی و تناقضات کودکی را به همراه شادی و غم مهاجرت و دوری از خانه به خوبی نشان می‌دهد.

۳-کتاب زنبوردار حلب؛ یک نمونه عالی کتاب مهاجرت:

کتاب زنبور دار حلب یک کتاب مهاجرتی داستانی و زیباست که زندگی نوری، زنبوردار و همسرش افرا را که یک زندگی ساده و با نشاطی در حلب سوریه دارند را روایت می‌کند که جنگ آغاز می‌شود، همان جنگی که سالهاست بر سر تیترهای اخبار و روزنامه‌ها جای خوش کرده است. این زوج شاد فرزند خود را از دست می‌دهند و زن نیز نابینا می‌شود و نوری برای فرار از این جنگ، با افرا اقدام به شروع یک سفر پر خطر می‌کند تا خود را به انگلستان برسانند.

این کتاب به نویسندگی کریستی لفتری بوده و جایزه اسگین وردز را هم از آن خود کرده است. این کتاب جزو رمان های با موضوع مهاجرت محسوب می‌شود و شجاعت و پایداری مهاجرین جهت رساندن خود به کشور مقصدشان را به خوبی به تصویر می‌کشد و مشکلاتی که پناهجویان با آن رو به رو هستند را به خوبی نشان می‌دهد.

کتاب The Beekeeper of Aleppo از Christy Lefteri علاوه بر این که برنده‌ی جایزه‌ی اسپن وردز شده است، نامزد جایزه‌ی Dayton Literary Peace و همچنین کتاب منتخب باشگاه کتابخوانی A BBC RADIO 2 در سال ۲۰۱۹ را نیز در کارنامه خود دارد.

۴- کتاب پسر پروانه ای اثر ریگوبرتو گونزالس:

این کتاب هم که به عنوان یک کتاب مهاجرت پر طرفدار و جذاب در دنیا شناخته می‌شود، به قلم Rigoberto González نوشته شده و نام کامل آن هم Butterfly Boy: Memories of a Chicano Mariposa است. کتاب سر گذشت و خاطرات شاعرانه پسری است که در میان کشاورزان فقیر مکزیکی بزرگ می‌شود و مادر خود را در ۱۲ سالگی از دست می‌دهد. او یک پسر هم‌جنس‌گرا است و خود را با این ویژگی قبول می‌کند و سعی دارد تا خود را به آمریکایی که در رویای خود پرورانده، برساند.

در واقع در این کتاب شما می‌توانید تمامی اتفاقاتی که بین مرزهای آمریکا و مکزیک می‌افتد را در قالب سر گذشت و خاطرات یک پسر بچه ۱۲ ساله شاهد باشید.

۵- کتاب مهاجرت EXIT WEST از MOSHIN HAMID:

کتاب فرار از غرب، یک رمان جذاب؛ پر تنش و نفس گیر است و مطمئنا هیجان موجود در این کتاب را نیز دریافت خواهید کرد. این کتاب مهاجرتی که به عنوان یکی از رمان های با موضوع مهاجرت نیز در دنیا شناخته شده، اثر نویسنده جوان پاکستانی به نام محسن حمید می‌باشد. این کتاب وحشت‌های جنگ را با ترفندی از رئالیسم ترکیب می‌کند و تجربه بد پناهنده شدن را به رخ می‌کشد. کتاب نام برده برنده جایز لس آنجلس تایمز در سال ۲۰۱۸ نیز شده است و از این حیث اعتبار بالایی نیز دارد.

داستان این کتاب در مورد سعید و نادیا یک زن و شوهر جوان است که در بین جنگ‌های داخلی شهری با هم آشنا می‌شوند و برای فرار از این خشونت و جنگ، از دری عبور می‌کنند و وارد جزیره‌ای یونانی پر از پناهندگان می‌شوند. این زوج جواب و ماجراجو از درهای مختلفی عبور می‌کنند و وارد شهرهای مختلفی مثل لندن، کالیفرنیا و … می‌گردند. در این بین هر چه از درهای جادویی بیشتری عبور می‌کنند،، عشق و احساس اولیه‌شان نیز نسبت به هم کم‌رنگ‌تر می‌شود.

جالب است بدانید که رمان فرار به غرب که به عنوان یکی از ۱۰ کتاب برتر سال ۲۰۱۷ با موضوع مهاجرت به انتخاب نیویورک تایمز نیز در جهان معرفی شد.

۶- کتاب یک فنجان آب زیر تخت من از DAISY HERNÁNDEZ:

یکی دیگر از کتاب های با موضوع مهاجرت، کتاب A Cup of Water Under My Bed نام دارد که در آن هرناندز، هر آن چه که یک خانواده کوبایی-کلمبیایی در مورد عشق، پول و نژاد به او آموخته‌اند را روایت می‌کند و در بخشی از داستان هم اشاره می‌کند که آمریکایی بودن و زن بودن به چه معناست.

این کتاب روند داستانی در رابطه با دختری را دارد که مشتاق یافتن خود و جامعه، در عین ایجاد زندگی جدیدو عجیبی است. او در مورد تأثیر والدین و بسیاری از ترس‌هایش که در حال رشد است، تأمل کرده و در نتیجه یک کاوش قلبی را ارائه می‌کند که برای مشتاقان ادبیات مهاجرت و کتاب‌هایی با داستان مهاجرت و سفر می‌تواند جذاب باشد.

۷- رمان مهاجرتی آمریکانه (AMERICANAH):

رمان Americanah یکی دیگر از رمان های با موضوع مهاجرت است که در جهان به عنوان یکی از بهترین نمونه‌های کتاب مهاجرتی شناخته می‌شود و می‌تواند هر فرد خواننده و عاشق کتاب را با خود همراه کند. کتاب آمریکانه نوشته Chimamanda Ngozi Adichie است و به سبب نحوه داستانی که دارد، جایزه منتقدان کتاب ملی آمریکا را به دست آورده.

کتاب آمریکانه داستان زن جوان نیجریه‌ای به نام ایفملو را تعریف می‌کند که برای تحصیل در دانشگاه به ایالات متحده مهاجرت کرده است. این رمان زندگی ایفملو را در هر دو کشور توصیف می‌کند. کتاب با داستان عاشقانه او و همکلاسی دبیرستانش، اوبینزه آغاز می‌شود.

سیر داستان کتاب به این شکل است که Ifemelu و Obinze در نوجوانی در مدرسه لاگوس عاشق یکدیگر می‌شوند. نیجریه در آن زمان تحت دیکتاتوری نظامی بوده و مردم به دنبال ترک کشور هستند. Ifemelu برای تحصیل به ایالات متحده نقل مکان می‌کند، جایی که برای اولین بار با نژادپرستی و انواع مختلف تمایز نژادی رو به رو می‌شود. Ifemelu برای اولین بار کشف می‌کند که “سیاه پوستان”چه کسانی هستند و … .

این کتاب شخصیت پردازی، نوشتار و لحن بسیار خاصی دارد و در لابه‌لای داستان پی خواهید برد که به چه دلیل این کتاب و رمان در زمره ادبیات مهاجرتی جای گرفته‌اند.

۸- کتاب خیابان آمریکا (AMERICAN STREET) از IBI ZOBOI:

اگر به دنبال یک کتاب مهاجرت بسیار پر طرفدار و جذاب هستید، کتاب خیابان آمریکا اثر ایبی زئوبی به جرات عطش شما برای خواندن را رفع خواهد کرد. این کتاب جذاب و خواندنی سر گذشت مهاجرت یک دختر جوان به همراه مادر خودش به امریکا را روایت می‌کند و به خوبی هر آنچه که یک مهاجر می‌تواند در کشوری غریب تجربه کند را نشان می‌دهد.

داستان کتاب خیابان آمریکا از این قرار است که خیابان‌ها و تقاطع‌های آمریکا همان جایی است که فابیولا توسن فکر می‌کند در آن زندگی بسیار خوبی را خواهد یافت. اما بعد از این که به همراه مادرش هائیتی را ترک می‌کند، مادرش بازداشت می‌شود و فابیولا می‌ماند با خانواده‌ای غریب، خشونت دیترویت، مدرسه‌ای جدید و عشقی غافل‌گیرکننده.

این رمان مهاجرتی توانسته جوایز زیادی چون فینالیست نشنال بوک، نامزد جایزه لین کولین و جایزه ادبیات آمریکای لاتین را به دست آورد و به عنوان یک نمونه کتاب مهاجرت عالی در جهان شود.

۹- قلب پابرهنه: داستان‌های یک کودک مهاجر نوشته ELVA TREVIÑO HART:

کتاب جذاب قلب پابرهنه به دنیا می‌گوید که فرزند خانواده‌ای از کارگران مهاجر در مزرعه‌ای بودن چگونه است! جزئیات زندگی روزمره خانواده‌ای را که در مزارع مبارزه می‌کند در حالی که تحصیلات کمی دارند و به زبان دیگری صحبت می‌کنند. این کتاب، داستان بسیار جذاب و زیبایی دارد و به ما نشان می‌دهد که مهاجرت و زندگی در یک کشور دیگر همیشه باب میل انسان نیست و روی دیگر مهاجرت را به خوبی نشان شما خواهد داد.

۱۰- کتاب مهاجر خوب؛ حاصل نوشتن ۲۶ نویسنده آمریکایی:

مهاجر خوب در حال حاضر یک کتاب در باب مهاجرت است. این کتاب یک گزارش اجمالی از مهاجرت مدرن در آمریکا را بیان می‌کند. ۲۶ نویسنده (از جمله چیگوزی اوبیوما ، الکساندر چی ، فاطیما اصغر و دیگران) داستان‌های خود را در مورد مهاجرت در ایالات متحده به اشتراک گذاشته‌اند و حاصل، کتابی شده است که مشاهده می‌کنید. نویسندگان کتاب The Good Immigrant صدای واقعیات متنوع و پیچیده‌ای را که بسیاری از مردم در سراسر آمریکا حین مهاجرت با آن روبرو هستند را نمایان می‌کنند.

۱۱- HOME FIRE، یک کتاب مهاجرتی جذاب و خواندنی از KAMILA SHAMSIE:

آتش سوزی در خانه، رمانی از کامیلا شمسی است که داستان اسما، یک زن جوان پاکستانی-بریتانیایی را بازگو می‌کند که از زمان مرگ مادرش به مادر بزرگ خانواده خود خدمت کرده است. در این تین به اسما فرصتی داده می‌شود که انگلیس را به مقصد ایالات متحده ترک کند، اما او و خواهران و برادرانش باید با گذشته آشفته پدر و همچنین تبعات یک مرد جدید در زندگی جمعی خود مبارزه کنند. کتابی درخشان با داستانی کاملاً غیر منتظره که بی شک شما را به وجد خواهد آورد و باعث خواهد شد تا دیدگاه تازه‌ای در رابطه با ادبیات و کتاب مهاجرت پیدا کنید.

۱۲- کتاب شعر UNACCOMPANIED (بدون همراه):

اگر به شعر و ادبیات شاعرانه و کلا نوشتار شعر گونه که احساسات را به صورت غلو آمیز و دوست داشتنی انتقال می‌دهند علاقه مند هستید، کتاب Unaccompanied بدون شک نظر شما را به خود جلب خواهد کرد. بعضی اوقات شعر قادر است عمق احساسات را از راه‌هایی منتقل کند که نثر به سادگی نمی‌تواند.

چنین چیزی در مورد کتاب Unaccompanied وجود دارد. شخصیت اصلی داستان زامورا نام داشته و ۹ ساله است. کتاب در مورد داستان مهاجرت زامورا برای عبور از مرز بدون هیچ گونه کمکی جهت دیدن والدینش در ایالات متحده است. کارهای زامورا خیره کننده است و باعث شده تا داستان این کتاب بسیار خیره کننده و جذاب باشد.

۱۳- اکنون همه چیز خوب است، نوشته جمیله ابراهیم:

کتاب اکنون همه چیز خوب است (در لاتین: Things Are Good Now از Djamila Ibrahim) در مورد زنان مهاجر است. اکنون زنان مهاجر در شهرهای سراسر جهان دنبال زندگی جدیدی هستند. این کتاب فداکاری‌های عمیقی را که آن‌ها باید برای رسیدن به زندگی ایده آل خود انجام می‌دهند را به تصویر می‌کشد و با خواندن آن خواهید دید که داستان چقدر خارق العاده و جذاب است.

۱۴- پناهجو (REFUGE) یک کتاب مهاجرت از دینا نایری:

اگر در طول ۲۰ سالی که از خانه خود در ایران مهاجرت کردید، فقط چهار بار باید پدرتان را ملاقات کنید چه می‌کنید؟ زندگی شما چقدر متفاوت خواهد بود؟ آیا آن زمان باعث تغییر هر دو شما خواهد شد؟ سال‌ها دوری چگونه می‌توانند نگاه شما به خانه و خانواده را تغییر دهند؟ پناهجو داستان یک زن ایرانی است که از کودکی به ایالات متحده مهاجرت کرده و پاسخ این سوالات را از دیدگاه او بررسی می‌کند.

دینا نایری یا دینا نیری یک نویسنده ایرانی امریکایی است که در سن ۹ سالگی به همراه بردار و مادر خود از ایران مهاجرت کرده‌اند و به نوعی می‌توان گفت که داستان در مورد زندگی شخصی خود دینا است. اگر علاقه مند به قلم این نویسنده مشهور و بین المللی ایرانی-آمریکایی هستید، پیشنهاد می‌کنیم که رمان پناهجو را به هیچ وجه از دست ندهید.

۱۵- میز جلو نوشته کلی یانگ:

میا تانگ دختر جوانی است که با میز تحریر خود هتل کالیویستا را مدیریت می‌کند، جایی که والدینش نیز اتاق‌ها را تمیز و مهاجران فاقد مدارک قانونی را پنهان می‌کنند. میا همچنین می‌خواهد نویسنده شود، حتی اگر چه مادرش معتقد است که انگلیسی زبان اول او نیست. این کتاب دوست داشتنی کلاس‌های راهنمایی میا را در حالی که با مسائل مربوط به وضعیت مهاجرت خانواده‌اش دست و پنجه نرم می‌کند، بازگو می‌کند. کتابی داستانی در رابطه با مهاجرت و ادبیات مهاجرتی که می‌تواند برای هر خواننده‌ای جذاب باشد، دارد

۱۶- کتاب THE ONLY ROAD نوشته الکساندرا دیاز:

جیمه، پسر جوان گواتمالایی باید شرایط خطرناک کشور خود را پشت سر بگذارد و سفر غیر قانونی به ایالات متحده را آغاز کند. داستان جیمه واقعیت‌های خشونت آمیزی را که روزانه صدها هزار مهاجر در سراسر جهان با آن روبرو هستند، بازگو می‌کند. اگر به رمان های با موضوع مهاجرت هستید، این کتاب زیبا و دوست داشتنی می‌تواند جزو اولویت‌های شما جهت خواندن باشد.

۱۷- FROM NORTH TO SOUTH نوشته DEL NORTE AL:

داستان کتاب از شمال به جنوب بر روی یک خانواده آمریکایی مکزیکی تمرکز دارد که پدر و مادر این خانواده تبعید می‌شوند. ناامنی و فشارهای شدید بر خانواده‌ها به ویژه کودکان در این کتاب جلوه داده شده است. متن کتاب به دو زبان اسپانیایی و انگلیسی نوشته شده و می‌تواند به کودکانی که با مشکل تبعید پدر و مادر از کشور خود رو به رو شده‌اند، کمک زیادی کند.

۱۸- کتاب A DIFFERENT POND از بائو فی:

کتاب حوض متفاوت که از دیدگاه یک پسر جوان که مهاجر ویتنامی نیز هست، گفته شده است. پدر و پسر یک روز در یک سفر ماهیگیری بیرون می‌روند، جایی که پدر داستان حوض دیگری را در تمام مسیر بازگشت به ویتنام تعریف می‌کند. این کتاب به داستان‌های مهاجرتی و نژادی که خانواده‌ها ممکن است از روی تعصب برای بچه‌ها تعریف کنند، اشاره دارد و سعی می‌کند اشتباه بودن این طرز باور و فکر را در قالب یک داستان زیبا به رخ بکشد. اگر به دنبال کتاب مهاجرت هستید، این کتاب می‌تواند یک تجربه نو و دلپذیر برایتان محسوب شود.

به انتهای مطلب معرفی ۱۸ رمان و کتاب مهاجرت رسیدیم. ممنون که تا انتها با این مطلب همراه ما بودید. مهاجرت یک پدیده انسانی است که بسیاری از جنبه‌های زندگی را تحت تاثیر خود در آورده و سبب شده تا انسان با تفکر و تعقل بیشتر و عمیق‌تری نسبت به آن روبه‌رو شوند. در این بین نویسندگان نیز از این قافله عقب نمانده‌اند و با قلم و طرز فکری که دارند، سعی کردند تا به این موضوع اشاره‌ای داشته باشند. اگر شما نیز به دنبال داستان و رمان های با موضوع مهاجرت هستید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما از این رمان‌ها و کتاب های مهاجرتی که خدمتتان معرفی کردیم، تهیه کرده و استفاده نمایید.

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه
شروع گفتگو
مشاوره رایگان