برج اتولو “برج اتلو” در قبرس شمالی

اگر علاقه مند به آثار و اماکن تاریخی در قبرس شمالی هستید،همراه ما باشید تا با معرفی یکی از اماکن تاریخی این کشور که به برج اتللو معروف است بپردازیم.

دلیل ساخت برج اتللو چه بوده است؟

برج اتللو ، در اصل به صورت دژی خندقدار و به منظور حفاظت از بندر فاماگوستا ساخته شد و در اصل ورودی اصلی شهر بود. هنگامی که ونیزی ها وارد این شهر شدند، دفاع شهر را به شدت تقویت کردند و این دژ را بین دیوار‌های اصلی شهر قرار دادند.

کاپیتان ونیزی، نیکولو فسکارنو، در سال ۱۴۹۲ برج اتللو را بازسازی کرد. بالای ورودی اصلی، مجسمه‌ای از شیر بالدار سنت مارک، حامی ونیز قرار دارد و کتیبه‌ای هم وجود دارد که نیکولو فسکارنو را مسئول بازسازی می‌داند.

قبل از اینکه از دروازه رد شوید لحظه‌ای وقت بگذارید و به مجسمه‌ی شیر نگاهی بیندازید. پنجه‌های جلو روی زمین قرار دارند که نشانه‌ی قدرت زمینی ونیز است، در حالی که پنجه‌های عقبی در دریا هستند که نشانه‌ی امپراتوری دریایی این ونیز است. درب ورودی زیر شیر، یکی از قدیمی‌ترین درب‌های چوبی در قبرس است.

کاربرد برج های برج اتللو

خود دژ ، برج‌هایی با راهرویی دارد که به اتاق‌های توپخانه راه دارند. در زمان جنگ، سربازان از این راهروها به‌سرعت از قسمت قلعه به قسمت دیگر می‌رفتند. در زمان صلح، از آنها برای ذخیره‌ی موادی که باید سرد، ایمن و امن نگهداری می‌شدند استفاده میکردند.

با این حال، در سال ۱۵۶۶، بازدیدکننده‌ای متوجه شد که از قلعه دیگر به عنوان محل اقامت استفاده نمی‌شد، بلکه ونیزی‌ها از آن به عنوان زندان استفاده می‌کردند. هنگامی که در تونل‌های زیرزمینی هستید، تجسم کنید دری پشت سرتان بسته می‌شود و به این فکر کنید که اگر این اتفاق میافتاد، چگونه با آن مقابله میکردید.

شایعه شده است که تجار ونیزی، در دوران محاصره‌ی عثمانی ها، گنج‌های خود را در اینجا پنهان کرده و تونل‌ها را بسته‌اند. از آنجا که وقتی شهر را ترک می‌کردند، اجازه نداشتند چیزی با خود ببرند، این گنج‌ها هنوز در آنجا هستند.

در حیاط قلعه، توپ‌های قدیمی بر روی زمین قرار دارند. یکی از آنها از برنز ساخته شده است و بیش از ۴۰۰ سال قدمت دارد. چندین توپ آهنین و چندین توپ سنگی که در منجنیق استفاده می‌شدند روی زمین پخش هستند.

Wall of othello castle in famagusta (Architecture and Buildings) cyprus,famagusta,castle

در یک سمت حیاط مرکزی، سالن بزرگ طاق‌داری با دنده‌های باشکوه وجود دارد که متأسفانه، دریا و هوا به‌تدریج آن را تخریب می‌کنند. قدمت این سالن به حدود سال ۱۳۰۰ می‌رسد و لوزینینان از آن به عنوان اتاق غذاخوری استفاده می‌کردند.دوباره از تخیل خود استفاده کنید و اتاق را در حال تصور کنید که پر از میزهای چوبی طولانی مملوء از غذاست. به پرده‌ها و پرچم‌هایی که از دیوارها آویزان شده‌اند نگاه کنید. به آهنگ‌های نوازندگان گوش کنید که برای شوالیه‌های فرانسوی و نجیبان موسیقی می‌نوازند تا آنها برقصند.

پله‌های حیاط برج اتللو به برج و باروها راه دارند که از آنجا می‌توانید بندر را تماشا کنید. در عرض بندر می‌توانید توده‌ای از سنگ‌ها را ببینید که در آن برجی زنجیردار را می‌بینید. زنجیر را می‌توان در عرض ورودی بندر پایین آورد تا از آن محافظت کرد.

هنوز هم گاهی در حیاط و سالن طاق‌دار برای اجراهای فولکلور استفاده می‌شود.

نام برج اتللو از کجا آمده است؟

نام رایج‌تر این دژ، یعنی « برج اتللو » از «اتللوی» شکسپیر سرچشمه می‌گیرد. شکسپیر در این نمایشنامه به «بندری در قبرس» و «دژ قبرس» اشاره می‌کند. همچنین گفته شده است که مور که در نمایشنامه در خدمت ونیز بود ممکن است یکی از فرمانداران قبرس، یعنی کریستوفورو مورو، بوده باشد. با این حال، نمایشنامه‌ی شکسپیر معاصر حکومت ونیز نیست و بیش از ۳۰ سال پس از ورود عثمانی‌ها نوشته شده است.

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه
شروع گفتگو
مشاوره رایگان